Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: erpub.chnpu.edu.ua:8080/jspui/handle/123456789/7720
Назва: Біобезпека при формуванні фахових компетенцій бакалаврів з курсів «Мікробіологія і вірусологія з основами імунології» та «Генетика»
Автори: Ткачук (Смикун), Наталія Василівна
Зелена, Л. Б.
Ключові слова: біобезпека
вища освіта
генетика
мікробіологія
фахові компетенції
Дата публікації: 2022
Видавництво: Екологічні науки
Бібліографічний опис: Ткачук Н. В., Зелена Л. Б. Біобезпека при формуванні фахових компетенцій бакалаврів з курсів «Мікробіологія і вірусологія з основами імунології» та «Генетика». Екологічні науки. 2022, №2(41). С.141-145.
Короткий огляд (реферат): Біобезпека та біозахист важливі для ефективного управління біоризиками, безпечного майбутнього та сталого розвитку. Зокрема впровадження правил і технік біологічної безпеки є важливим питанням навчального та науково-дослідницького процесів на природничих факультетах, адже підвищує обізнаність студентів та молодих науковців щодо питань біобезпеки та біозахисту та дозволяє знизити індивідуальні та суспільні ризики. Наразі зонами найбільш високого біоризику вважаються навчальні мікробіологічні лабораторії, в яких дозволяється працювати з агентами групи ризику 1 (відсутній або дуже низький індивідуальний і суспільний ризик), а лабораторний захист полягає у застосуванні «правильних мікробіологічних технік». Учбовими мікроорганізмами, використовуваними при опануванні курсів мікробіологічного та генетичного спрямування, що викладаються студентам-бакалаврам Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка та Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», є чисті культури бактерій 1-ї групи ризику: Bacillus simplex ChNPU F1, Streptomyces gardneri ChNPU F3, S. canus NUChC F2, Bacillus velezensis NUChC C1 та NUChC C2b, Anaerotignum (Clostridium) propionicum NUChC Sat1, Desulfovibrio oryzae NUChC SRB1 та NUChC SRB2. Зазначені мікроорганізми виділено та ідентифіковано авторами статті за участі студентів, їх нуклеотидні послідовності зареєстровані у базі ГенБанк. В статті визначено методичні аспекти безпечного формування фахових компетенцій з використанням чистих культур зазначених бактерій при проведенні лабораторних робіт з курсів мікробіологічного та генетичного спрямування, які викладаються студентам-бакалаврам природничих факультетів вказаних закладів вищої освіти. В результаті аналізу навчальних програм дисциплін вперше сформульовано перелік компетенцій (знань, вмінь, навичок), яких повинен набути бакалавр в рамках навчальних курсів «Мікробіологія і вірусологія з основами імунології» та «Генетика» з використанням чистих культур бактерій. Зазначається, що використані в ході викладання дисциплін «Мікробіологія і вірусологія з основами імунології» та «Генетика» чисті культури бактерій дозволяють сформувати значний обсяг базових фахових компетенцій з цих навчальних дисциплін. Приналежність бактерій до 1-ї групи ризику дозволяє робити це безпечно для життя й здоров’я здобувачів вищої освіти, викладачів та лаборантів.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): erpub.chnpu.edu.ua:8080/jspui/handle/123456789/7720
Розташовується у зібраннях:Авторські публікації дослідників



Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.